spisakudzbenikapoc

ЕВРОСКИ ДАН ЈЕЗИКА – ЈЕЗИЦИ ЗА МИР

С обзиром да централна тема овогодишњег Европског дана језика, који се обележава у оквиру Савета Европе уз сарадњу са Европском комисијом, гласи ,,Languages for Peace (Језици за мир)“, наши ученици су обавили темељна истраживања на енглеском језику на тему улоге и примене језика у сврхе мировних преговора и склапања мировних споразума, с посебним освртом на мировне споразуме који се односе на наш део Европе, а уврстили су и чувене мировне споразуме на глобалном нивоу. Том приликом су обогатили речник стручном терминологијом и синонимима и усмено анализирали вештине преговарања од Споразума из Париза (1783), Версајског споразума (1919), Бечког конгреса (1814-15), преко разрешења кризе ,,Чекпоинт Чарли“ за време Хладног рата, до Дејтона и недавних преговора у Бриселу. Анализиране су и улоге и важност преводилаца и тачних превода у циљу склапања мира.

Такође, у оквиру мини-пројеката, ученици су послали снажне поруке мира на енглеском језику служећи се цитатима познатих миротвораца и антиратних активиста, стиховима чувених антиратних песама и изрекама великана. Тема је разматрана кроз аспекте афирмације мира и постизања унутрашњег мира, као и кроз аспекте и активности заговарања мира у свету и деловања против рата.

Ово је била прилика и да се заједно са Европом подсетимо Иве Андрића и његових речи на тему мира, Десанке Максимовић и њене поезије (која је делимично преведена на енглески језик), Јована Јовановића Змаја и његове поезије у преводу на енглески, Николе Тесле у улози преводиоца поезије Ј.Ј. Змаја, Михајла Пупина као добитника Пулицерове награде за књижевност на енглеском језику.

Ученици су урадили и креативни пројекат на тему ,,Star Peace --- Anti-war Star Wars“ где су анализирали серијал ,,Ратова звезда“ и његове антиратне поруке, посебно обративши пажњу на необичну синтаксу и ред речи у реченици у мудрим изрекама чувеног Јоде. Ово је била одлична вежба за утврђивање правилног реда речи у енглеској реченици. Неки од постера представљају права уметничка дела и учествују у надметању за најбољи постер Европског центра за модерне језике.

Са жељом да сви будемо у миру са собом и другима и да мир завлада светом, да негујемо сопствени језик и традицију уз целоживотно учење и проучавање других језика и култура и уважавање различитости, послали смо опис активности (које су у нашој школи трајале од 26. септембра до 4. октобра) Европском центру за живе језике и наше поруке мира објављене су и на званичном сајту European Day of Languages. За нашу школу можете гласати пратећи следећи линк: https://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/29671/language/en-GB/Default.aspx

Актив за стране језике