Школска 2025/2026. година

Наша школа наставља успешну сарадњу са Саветом за младе Скупштине општине Ковин, усмерену на унапређивање услова за образовање, културу и здрав развој младих.

17.12.2025. Савет за младе је посетио Гимназију и средњу стручну школу „Бранко Радичевић“ у Ковину и школи уручио вредну донацију књига за школску библиотеку, као и спортску опрему – одбојкашке, фудбалске и кошаркашке лопте.

Ова донација представља значајан допринос унапређивању наставних и ваннаставних активности, подстиче културу читања, развој спортског духа и промовише здраве стилове живота међу ученицима. Истовремено, она симболизује подршку знању, спорту и заједништву као важним темељима развоја младих.

Сарадња школе и Савета за младе СО Ковин доприноси јачању везе између образовне установе и локалне заједнице и ствара подстицајно окружење у којем млади добијају прилику да се активно укључе, развијају своје потенцијале и буду покретачи позитивних промена.

Screenshot 2025 12 22 at 15.45.54

У четвртак 4. децембра, угостили смо по други пут, Петраш Слободана из Регионалне развојне агенције Јужни Банат из Панчева.

На предавању, које је потрајало један школски час, Слободан је ученицима завршног разреда усмерења електротехничар информационих технологија, објаснио које програме подршке могу да користе млади предузетници, како изгледа процес добијања финансијске помоћи, као и које саветодавне и едукативне услуге стоје на располагању онима који желе да покрену сопствени бизнис, са посебним освртом на оснаживање младих и женског предузетништва.

На крају предавања дата је могућност ученицима да постављају питања. Једно од питања ученика било је „Шта мислите о вештачкој интелигенцији?“, те је разговор отишао и у правцу како је вештачка интелигенција данас свеприсутна у нашим животима, како утиче на образовање, а нарочито како се одражава на свет бизниса.

Активност је резултат координисаног рада Хајду Тање, члана Стручног већа за економску групу предмета и одељењског старешине IVит одељења, Ћулафић Синише.

Захваљујем се колеги Синиши на уступљеном ЧОС-у и Слободану на још једном успешно реализованом инфо предавању.

Текст и фотографије: Хајду Тања

И ове године Светски дан борбе против СИДЕ,  први децембар, обележен је у сарадњи са ООЦК Ковин  и у нашој школи.

Волонтери Црвеног крста, Лена Ђан и Стефан Ђорђевић као и волонтерке и  наше ученице  Јефимија Ранковски и Сара Максимовић су за ученике првих разреда припремили  презентацију и едукативно предавање на тему превенције ХИВ-а и осталих полно преносивих болести.

Едукатори су похвалили наше ученике првих разреда да већ доста знају о ХИВ-у и да су били веома комуникативни и заинтересовани. Такође су указали да са младима треба што више разговарати на ту тему јер је и у свету и код нас забележен пораст нових случајева управо међу младима.

Постављен је и штанд са промотивним и едукативним материјалом и свим  ученицима који су били знатижељни волонтери су делили  мини брошуре на тему ХИВ-а.

Поносни смо на нашу сарадњу са ООЦК Ковин  и још једну заједничку   едукацију младих .

Бранкица Стојковић

Удружење грађана „Контра Маргум“ из Ковина донирало је у оквиру акције „Моје стабло 003“ 40 садница црног бора нашој школи. У суботу, 29.11.2025. чланови удружења, ученици, професори,  запослени и директорка школе заједнички су засадили све дониране саднице на простору око школског терена и дворишта школе. Хладно и кишовито новембарско време није омело учеснике акције у намери да зеленилом оплемене школско окружење. Еколошку свест о значају и очувању животне средине  ученици наше школе континуирано негују и спроводе у еколошким акцијама на нивоу школе и локалне заједнице. Школа је изразила задовољство овом заједничком активношћу, а ученици су показали иницијативу да засађене саднице негују и заливају како би и неке наредне генерације уживале у зеленилу, хладу, пријатном окружењу и чистом ваздуху.

У понедељак, 17. новембра је на иницијативу Ученичког парламента одбојкашком утакмицом између екипе ученика и екипе професора обележен Дан средњошколаца. Екипу ученика чинили су: Нађа Мандић (IIо), Јана Ерцег (IIо), Ленка Голубовић (IIо), Максим Адамов (IIит), Тадија Илић (Iит) и Стефан Савић (IVит). Екипу професора представљали су: Ђорђе Анђелков, Горан Ракочевић, Мирослав Стојаковић, Теодор Књегињић, Лазар Ивковић и Стеван Црепајски. Након веома узбудљивог меча, екипа професора је преокретом дошла до победе резултатом 2:1. Играчима обе екипе захваљујемо на учешћу, публици на присуству, а свим ученицима желимо срећан Дан средњошколаца!

Општина Ковин , у сарадњи са Удружењем потомака ратника ослободилачких ратова Србије 1912-1918. и поштовалаца Ковина, обележила је 12. новембра Дан ослобођења Ковина у Првом светском рату. На војничком гробљу крај споменика „Мира и разумевања“ одржана је свечана церемонија одавања почасти и помена ратницима , уз почасну стражу припадника Војске Србије. Представници локалне самоуправе и других локалних институција и удружења положили су венце крај споменика. Церемонији су присуствовали и ученици наше школе-представници Ученичког парламента и чланови драмско-рецитаторске секције, који су својим наступом и емотивним казивањем стихова и прозних одломака Ј.Ј.Змај, Ђ.Јакшића и М.Црњанског увеличали целокупну церемонију.
Слободарске и патриотске поруке разумевања и толеранције су посебно истакнуте-ОЧУВАЊЕ СЛОБОДЕ И МИРА ЈЕ ЈЕДНА ОД НАЈВАЖНИЈИХ ЉУДСКИХ ПОТРЕБА.

Текст и фотографије Маша Вулетић

У понедељак, 27.октобра ученици и наставници наше школе посетили су 68. Међународни сајам књига у Београду. Овогодишњи гост домаћин Сајма је Кипар, слоган под којим се Сајам ове године обележава је : Твоја нова прича. Ученици су имали прилике да обиђу многобројне штандове излагача, присуствују промоцијама књига и пратећих програма, сусретну познате писце, купују књиге, стрипове и другу литературу по свом избору.

Ова година је и година јубилеја –издвајамо : 80 година од објављивања романа На Дрини ћуприја, Трваничка хроника и Госпођица и 50 година од смрти Иве Андрића, аутора ових дела и нобеловца, затим 200 година од рођења Ђуре Даничића , пратећи програми и трибине обухатају и обележавање ових датума наше културне историје.

Да је Сајам књига у нашој школи најпопуларнија културна  манифестација сведочи и велики број ученика и ове године.

За крај издвајамо стих Миодрага Павловића који се могао чути и на сајму: НАУЧИТЕ ПЈЕСАН ТО ЈЕ ИЗБАВЉЕЊЕ !

Текст Маша Вулетић

У петак, 10. 10. 2025. године, у склопу Дечје недеље, у библиотеци ”Вук Караџић” у Ковину, одржана је радионица за ученике наше школе под називом ”Самопоуздање и лични развој”. Радионицу је водила проф. Ивана Лукић. Ученике је на радионици предводила педагог школе Љиљана Даничић. Овим догађајем је обележен завршетак активности у оквиру овогодишње Дечје недеље у нашој школи. Атмосферу са ове занимљиве едукативне радионице можете погледати на сликама у прилогу.

У сарадњи ООЦК Ковин и наше школе  ГССШ „Бранко Радичевић, у петак, 10. октобра, волонтери Црвеног крста одржали су предавање  ученицима  на тему „Дифузија Црвеног крста и промоција волонтеризма“ .

Предавању су присуствовали  сви ученици првих разреда наше школе који су имали прилику да науче нешто о историји и настанку Црвеног крста, о томе шта значи бити волонтер и колико је велик значај волонтирања.  Заинтересовани ученици који желе да постану волонтери ЦК добили су таkoђе и све неопходне информације како да се придруже организацији.

Предавања су ученицима успешно одржале запослена у ЦК Валентина Марковић ,  Ана Крсмановић Шулаја , социјални радник, и  волонтерке Јефимија Ранковски и Сара Максимовић ученице III разреда наше школе.

Страна 1 од 2