Архива вести

Центар за културу у Ковину традиционално је домаћин Зонске смотре рецитатора на којој учествују пласирани из свих општина Јужног Баната. У понедељак,25.марта селекторски тим су сачињавали Ана Лесковац проф.словачког језика , Ирена Хлебец проф.мађарског језика и Предраг Момчиловић проф. на Академији уметности у Новом Саду . Представило се осамесетак учесника у три узрасне групе . У категорији старијег узраста наше ученице су постигле следеће резултате:

  • Сара Максимовић 1.о Похвала за наступ ;
  • Емилија Жепша 4.о      Диплома и пласман на покрајинску смотру ;
  • Марија Шогор 4.о Диплома и пласман на покрајинску смотру .

Програм су професионално и за похвалу  водиле ученице 4.о Анастасија Ћеха и Јелена Шалипур. Миа Миљковић 1.о   такође је оставила леп утисак својим наступом. Ученице је припремала проф.српског језика и књижевности,Маша Вулетић.

Честитамо на успеху !

 

Средња медицинска школа „Стевица Јовановић“ у Панчеву, била је домаћин овогођишњег окружног такмичења Књижевна олимпијада ,у недељу,17.марта. Ученица 1о Јефимија Марковић  постигла је изузетан успех освојила је 1.место и пласирала се на Републичко такмичење које се одржава у Сремским Карловцима .

 Јефимија је претходно на општинском такмичењу показала висок ниво знања и пласман на окружно на ком је потврдила сав свој труд и учење . Јефимију је припремала проф.Маша Вулетић.

Честитамо !!!

knjiolimb6238923832209382308mv

Центар за културу у Ковину био је домаћин и организатор Општинске смотре рецитатора у петак,15.марта . Селекторски пар чинили су Александар Волић , редитељ и Ирена Хлебец , проф.мађарског језика . Представило се 62 рецитатора у три категорије – млађи , средњи и старији узраст .

У категорији старијег узраста на зонску смотру рецитатора из наше школе пласирале су се :
Миа Миљковић и Сара Максимовић , ученице Iо  и
Емилија Жепша и Марија Шогор , ученице IVо .

Ученице IVо Анастасија Ћеха и Јелена Шогор су водиле програм и показале изузетан степен језичке културе .

Ученице је припремала Маша Вулетић , проф.српског језика и књижевности.

Честитамо свим учесницима смотре и пласираним на виши ниво такмичења.

У оквиру манифестације Марта,месеца српског језика у организацији Друштва за српски језик и књижевност Србије Подружнице у Ковину, успешно је одржан јавни час и завршница заједничког пројекта „Српски рјечник у кухињи“.Пројекат су реализовале ГССШ „Бранко Радичевић“ и ССШ „Васа Пелагић“ у оквиру међушколске сарадње и хоризонталног учења. У пројекту су учествовали ученици друге године гимназијског и ит смера и ученици треће године куврског смера . Циљеви пројекта су били : упознавање са капиталним делом наше лексикографије и културе „Српским рјечником“ Вука Стефановића Караџића , истраживање гастрономске терминологије у речнику , практична примена –израда хране по рецепту из „Рјечника“. Менторке ученицима су биле Маша Вулетић проф.српског језика и књижевности и Жељка Петровић проф.куварства . У свечаној сали „Васине“школе прво је изведен јавни час у присуству ученика и запослених школе,а затим је уследила и дегустација припремљене хране : проје , киселог млека и ћуфтета по Вуковом рецепту.

Активи српског језика и књижевности  средњих школа су унапредили своју сардњу,свим учесницима пројекта уручене су Похвалнице и Захвалнице , а Венера Арсенов Бојовић директорка „Васине“школе изразиле је задовољство реализованим пројектом и подстакла на даљу сарадњу две установе . За ученике је ово била лепа прилика да прошире своје знање , друже се и оно што су учили некад и тамо примене сада и овде што је и циљ образовања.

Дана 26.02.ученици четвртог разреда општег смера гимназије заједно са професором историје Живком Чернох имали су прилику да у Центру за културу Ковин виде три изложбене поставке."Тврђаве и стари градови Србије,археолошку поставку везану за историју Ковина од праисторије до почетка двадесетог века и изложбу фотоапарата.Мало је рећи да су ученици били веома задовољни.Имали су много питања и остали су  поприлично изненађени тако дугом историјом свога града.Захваљујем се директору Центра за културу Ковин Миливоју Грчићу на прилици да ученици виде ове поставке и на изузетној љубазности запослених у Центру за културу Ковин.

У организацији Удружења Словенаца „Логарска долина“ из Панчева и Подружнице у Ковину оранизован је Прешернов дан , културни празник Словенаца ,који се у Словенији и широм света где год има Словенаца, обележава од 1941.године. Програм је одржан  22.фебруара у Галерији Центра за културу у Ковину ,уз присуство многобројне публике и високих званица-амбасадора Словеније Дамјана Берганта,генералне конзулке Кристине Клинер,председника Националног савета словеначке националне мањине Саше Вербича и представника локалне самоуправе. Присутнима се на почетку програма обратио Јосип Вебер председник словеначког удружења из Панчева,а затим и остале високе званице.

Програм су извели ученици ОШ „Ђура Јакшић“ и ученици Гимназије и средње стручне школе  „Бранко Радичевић“. Програм је обухватио наступ хора „Ђурине“школе којим руководи Снежана Качина  проф.музичке културе и рецитал ученика полазника курса словеначког језика које је припремала др Милена Спремо проф.словеначког језика. Централна тема ове године била је : Две хероине Првог светског рата – Антонија Јаворник и Милунка Савић . Наши ученици прве године гимназијског смера Сара Максимовић,Миа Миљковић,Хелена Миладиновић,Огњен Јовановић и Андреј Вакић припремили су изузетно лепу презентацију и стихове уз гитарску пратњу,а на самом крају манифестације ученици 4.године економског смера Марко Сармеш и Данијел Иљенкаревић на хармоникама су одсвирали полку коју су увежбали са Виолетом Помар проф.музичке културе. Програм су веома професионално водиле матуранткиње Емилија Жепша и Марија Шогор .

Почетак сарадње са Удружењем Словенаца из Панчева и Ковина за нашу школу је лепа прилика да унапреди своју ширу културну делатност,а директорка школе Луција Мариновић је у неформалном разговору након програма и лично остварила контакте са свим уваженим гостима.

За програм и координацију ,као и читаву деценију до сада, била је задужена Маша Вулетић проф.српског језика и књижевности.

Професорка ликовне уметности, Милица Ускоковић, присуствовала је додели награда ученицима наше школе и написала:

“Моји уметници, гимназијалци из Ковина на додели награда у Градској библиотеци у Панчеву. Освојили су награде на конкурсу Сликовизија који организује удружење Лас Гентес Лас Хентес и дивна председница удружења Јелена Симић. Браво за организацију и сјајне поклоне, хвала! Хвала колеги Никола Драгаш на карикатурама за прва три места, одушевљени смо.”

Данас смо пробали таин на часу историје.У склопу наставних јединица и обраде Балканских ратова и Првог светског рата ученици трећег разреда гимназије и другог разреда образовног профила економски техничар су чули причу о настанку овог хлеба и његовом значају за српског војника.И наравно да виде хлеб,осете његов мирис и уживају у његовом укусу.

Да ли сте некада чули за таин? Таин је специфичан ражани хлеб намењен да српској војсци осигура виталност и много енергије у биткама током Балканских ратова и Великог рата. Овај хлеб био је обавезан у торби као заштитник живота, и представљао је спас за сваког српског војника.

Таин је традиционални хлеб направљен од специфичне мешавине раженог и белог брашна, која је могла да траје дуго. Ова специфична мешавина брашна давала је снагу и гипкост српским војницима у борби, а мешана је не са старим, очврслим квасцем, већ са квасним тестом.

Име хлеба таин је турског порекла и значи следовање. Сваком српском војнику дневно је следовала векна хлеба од 800 грама.

О томе колико је овај хлеб био светиња за српског војника сведочи и чињеница да је обавезни део униформе била и торбица за хлеб. Таин је био једини начин да српски војник током рата преживи све недаће и оскудице у исхрани.

Производња таина почела је одмах после српско-турских ратова. Због свог специфичног састава овај хлеб је био хранљив састојак дневног оброка сваког војника.

Следовање од 800 грама било је предвиђено да војнику обезбеди довољну енергетску вредност, како би могао да извршава основне борбене задатке.

Војници су најчешће јели само таин. Када су за то постојале могућности таин се комбиновао са сланим сиром, пасуљем, луком или паприкама. Слани сир требало је да задовољи потребе за беланчевинама које доприносе покретљивости, док су пасуљ, лук и паприка поред беланчевина задовољавали и потребе за витаминима.

 

Ученици , професори и сви запослени обележили су школску славу Светог Саву 27.јануара .

Сечење славског колача и рецитал уприличени су холу школе, који је свечано декорисан. Учесници програма су кроз песму , стихове , поуке и поруке певали и говорили надахнуто о првом српском светитељу , просветитељу и архиепископу – Светом Сави . Најбољим ученицима традиционално су уручене награде.

Током недеље одржани су тематски часови посвећен Св.Сави . Ученици су на часовима српског језика и књижевности , географије , грађанског васпитања, ликовне културе и веб дизајна говорили о личности и делу Св.Саве  , учествовали су у изради презентације , такмичили се у квизу , решавали осмосмерку са појмовима о Св.Сави , у свескама су залепили Савин печат . Ученицима се допао овакав тематски дан јер су исту тему сагледали из више перспектива-предмета . Поруке мира, поштовања и заједништва су светосавско наслеђе које траје осам и по векова , закључили су ученици . У тематском дану учествовалле су професорке Сандра Ћосић , Јелена Антонијевић,Милица Ускоковић и Маша Вулетић и професор Ненад  Дмитровић .

Координатор активности М.Вулетић

Ученици другог разреда гимназије општег смера и ученици првог разреда образовног профила економски техничар у четвртак 18.01.су са професором историје Живком Чернох имали прилику да се упознају са садржајима везаним за средњовековну српску историју,културу и традицију и организацији удружења" Бели орлови".

Део витешких средњовековних борби, одећа, наоружање,соколарство, калиграфија,стари занати су били саставни део програма које су чланови удружења "Бели орлови"показали грађанима Ковина.

Ученици су били веома задовољни и срећни јер су на лицу места,уживо могли да осете и буду ,макар на кратко део наше историје.Све оне наставне јединице које се односе на овај део историје могли су да виде и осете

Очување средњовековне српске културе, уметности, ратничких вештина и старих заната, само су неки од циљева београдског Удружења „Бели орлови“, које окупља чланове из Србије и региона. Намера је да се савременом човеку, а нарочито најмлађима, приближи начин живота средњовековног витеза и обичног човека

Неговањем историје и културе чува се национални идентитет . Бели орлов више од 10 година промовише српску средњовековну традицију и културу, са идејом да се заинтересованима представи фигура српског средњовековног витеза и да се објасне вредности које она подразумев

Удружење организује бројне образовне радионице, као и спортске активности, путем којих се грађани могу упознати са животом средњовековног племића, витеза и обичног човека.

Средњовековне фреске пружају слику традиционалног српског витеза и његове опреме, објашњава Благојевић. Лук и стрела током историје постају основна опрема војника, који, каже саговорник, без савладавања те вештине, не би могао да постане прави ратник.

У спортским радионицама Удружења “Бели орлови” учи се и стреличарство.

Осим спортских, Удружење организује образовне, као и занатске радионице, које укључују знања, занате и вештине, неопходне средњовековном човеку.

Заступљене су и плесне радионице, као и радионице средњовековног кулинарства..

Мушки чланови Удружења се, осим спортских активности, најчешће опредељују за учење ковачког заната.

Ученици 3.године општег гимназијског смера учествовали су у радионици : Ја сам ... на часу српског језика и књижевности у понедељак , 18.децембра .Радионицу је извела њихова проф.српског језика и књижевности Маша Вулетић. Циљ ове веома једноставне радионице која има дугорочне ефекте је оснаживање личности ученика , подизање самопуздања и самопоштовања, неговање културе говора , богаћење речника, толеранција и међусобно поштовање свачије личности . Завршетак полугодишта је право време за овај вид рада- радионицу да би се ученици мотивисали за даљи рад . Присутне су биле и проф.географије С.Ћосић и школски психолог М.Здравковић . Ученици су позитивно оценили радионичарски тип рада и изразили жељу да и у наредном периоду изведемо нешто слично .

Маша Вулетић

glavatitrebaМинистарство информисања и телекомуникација Републике Србије у сарадњи са Специјалном болницом за психијатријске болести „Ковин“, организовало је едукативну трибину посвећену безбедности деце на интернету, 5.12.2023. године са почетком у 18ч у просторијама Центра за културу, Ковин.

По неколико представника сваког одељења наше школе присуствовало је трибини, заједно са Директором, Луцијом Мариновић и школским психологом, Милицом Здравковић. Ученици су се радо одазвали позиву, чак и у већем броју од првобитно предложеног.

О пројекту „Паметно и безбедно“ говорила је Емина Баковић, едукатор Националног контакт центра за безбедност деце на интернету. Упознала је присутне најпре са бесплатном телефонском линијом „19833“ на којој се аннимно врши пријава било каквог дигиталног насиља, а затим поделила потресна искуства жртава, праћених аутентичним фотографијама, снимцима или новинским текстовима. Информисала је присутне о начинима безбедног коришћења интернета, законским регулативама коришћења друштвених мрежа и на крају о последицама неадекватног коришћења интернета.

Др Александра Гавриловић, специјалиста психијатрије детаљније је објаснила последице прекомерне употребе интернета на ментално здравље, али и његове добре стране.

У завршном делу трибине, ученици су постављали питања и делили своја негативна искуства која су имали на интернету, углавном коришћењем друштвених мрежа. Дате су им смернице и савети коме да се обрате за помоћ, на шта да обрате пажњу приликом „on-line“ комуникације, као и о правилном начињу дељења својих личних података.

Ове године Светски дан борбе против СИДЕ под слоганом “Нека воде заједнице“обележен је у сарадњи са ООЦК Ковин  1. децембра  и у нашој школи.

Волонтери Црвеног крста, а наше ученице, Лана Јовановић и Јефимија Марковић на  штанду у холу школе  за време великог одмора заинтересованим ученицима делиле су промотивни материјал са мини брошурама на тему ХИВ-а.

Затим су за ученике првог и другог разреда наше школе  волонтери Црвеног крста Стефан Ђорђевић и Марија Раденковић одржали  едукативно предавање уз  презентацију на тему превенције ХИВ-а, али и осталих полно преносивих болести.

За сам крај ученици  су имали  прилику  да погледају кратак филм “Дечко који се стидео“.

Од првог случаја забележеног у Србији 1985.године дијагностиковано је и пријављено скоро 5000 људи са ХИВ-ом, а од тога је 99% случајева  заражених сексуалним путем.

Само у 2023.години у Србији су дијагностиковане 124 нове особе са ХИВ- ом од којих најмлађи има 17, а најстарији 74 године. Ови подаци преузети из извештаја ИЗЈЗС“Батут“указују да је све више нових случајева међу младима .Зато је важност овакве превенције и едукације младих огромна.

Бранкица Стојковић

Почетак јесени није само резервисан за почетак нове наставне године него и за повратак културним манифестацијама . Ученици наше школе су у октобру, у великом броју , безмало стотинак ученика и неколико наставника , посетили Међународни сајам књига у Београду . Ове године почасни домаћин Сајма била је Република Француска . Посетиоци су имали прилике да присуствују многобројним трибинама , обилазе штандове издавача , учествују у креативним радионицама и, наравно , по својим интересовањима купују књуге . Повратак је био у вечерњим сатима , а у аутобусу су се размењивали утисци и отварале купљене књиге .

У октобру је била организована и посета Октобарском ликовном салону у Центру за културу , у Ковину , ученици су имали и додатне пројектне задатке на основу утисака са изложбе писали су саставе на тему : Пред уметничким делом . Задатке су читали на часовима српског језика и књижевности , израдили плакат за хол школе . 

Новембар је донео посету Југословенском драмском позоришту у Београду . Организован је одлазак на позоришну представу „Врат од стакла“.  Текст ове трагикомедије написала је Биљана Србљановић , а режирао  Јагош Марковић . Причу о животу и судбини једне београдске породице , генерацијске потребе, ломове и разлике ,  маестрално су одиграли Сека Саблић , Весна Тривалић и Анита Манчић уз Драгана Мићловића и Ирфана Менсура . Публика је десетоминутним аплаузом -овацијама наградила глумачку поставу .

И на самом крају овог“културног извештајај“ је поставка изложбе у холу школе . Имали смо изузетну прилику да у сарадњи са Народним музејом из Панчева ,  будемо домаћини пројекту „Музеј у коферу“ . Поставка изложбе је изазвала веома лепе коментаре , а постављена дела су била предмет разговора и на часовима .

Интересовање и потреба младих за културу је веома велико , а на нама – њиховим родитељима и наствницима је да им помогнемо да изграђују свој стил и укус ,  и указујемо им на вредности уметности које су незаменљиве .

  Маша Вулетић

У оквиру „Вукове недеље“ од 6. до 10. новембра реализоване су активности на часовима српског језика и књижевности, грађанског васпитања и рачунарске графике и мултимедија. Ученици су се се на интересантан начин подсетили и научили о животу, раду и делу Вука Стефановића Караџића. Учествовали су у квизу о Вуку, народне пословице су тумачили и решавали осмосмерку са најважнијим појмовима о Вуку, израђивали Вуков симбол – фес и бркове и лепили у свеске. У припреми и реализацији су учествовали Валентина Јелић, проф.српског језика и књижевности, Јелена Ђерић проф.социологије и грађанског васпитања, Ненад Дмитровић, проф.рачунарске графике и мултимедија, координатор активности је била Маша Вулетић, проф. српског језика и књижевности .

 

М.Вулетић

У сарадњи са Гимназијом и средњом стручном школом „Бранко Радичевић“ у понедељак. 6.новембра је обележен Вуков дан у Библиотеци  „Вук Караџић“ Ковин.

Предавање - угледни час, под називом : Вуку у спомен-живот , рад и дело Вука Стефановића Караџића одржала је проф.српског језика и књижевности Маша Вулетић. У програму су учествовали и ученици треће године општег гимназијског смера Дарија Крстић , Јована Вујчин и Страхиња Кривошић који су говорили стихове познатих епских и лирских песама . Предавању су присуствовали ученици гимназије и осмог разреда ОШ“Ђура Јакишћ“ са својом наставницом Маријом Михајлов Ђорђевић. Кроз занимљиву , детаљну и динамичну причу посетиоци предавања могли су да сазнају прегршт чињеница о богатом раду и делу Вука Караџића ,а занимљивости из његовог приватног живота посебно су заинтересовале ђаке .

Проф.Маша им је испричала и да Вук никада није скидао свој црвени фес , ни у кући , ни у гостима , чак ни на седницама Друштва српске словесности није био гологлав ; да је боловао од реуме , главобоље , да су га очи болеле , да се плашио промаје ... Издваја се и део предавања о Вуковом емотивном животу – женидби са кројачевом кћерком Аном Маријом Краус , кумовању Јернеја Копитара , деци којих је било тринаесторо рођених. Споменуте су и велике трагедије- Вуку и Ани је помрло једанаесторо деце , остали су само Вилхелмина Мина Караџић и Димитрије. Било је речи и о последњим Вуковим данима – да га је у јесен 1863.год. кнез Михајло Обреновић послао по дипломатском задатку у Котор и да је то уједно и Вуково последње путовање . Вук је преминуо у свом бечком стану , 7.фебруара 1864. године , у рукама је имао пету књигу народних песама које су биле у припреми за штампу. Сахрањен је на бечком гробљу , а посмртини остаци пренети су у домовину 1897.године, сахрањен је у порти Саборне цркве у Београду . На самом крају програма свако је добио по једну народну пословицу и Вуков симбол .

У библотеци су током недеље изложена Вукова сабрана дела . Вук Караџић нас је увео у европске културне токове и с правом се може рећи да Вук Караџић вожд српског језика и књижевности .

Текст: проф. Маша Вулетић

Поштовани ученици и родитељи, нова школска 2023/2024. година почиње у петак, 1. септембра. Школа ће радити у петак, и у наредне две недеље у по подневној смени, од 13 часова. 

Ученици првог разреда треба да буду у школском дворишту у 12:45 и да сачекају своје одељењске старешине. Остали ученици долазе у 13 часова и улазе на звук школског звона. Све битне информације ученици ће добити од одељењских старешина. 

Свим ученицима желимо срећан и успешан почетак нове школске године.


 РАСПОРЕД ЧАСОВА 
распоред важи од 1.9.2023.

rascicПреузми

Поправни испити полагаће се по следећем распореду:

25. август – математика, писмени део испита од 10:00 часова

28. август – математика, усмени део испита и испит из физике од 10:00 часова

29. август –  програмирање од 10:00 часова.

Обавештавају се ученици да ће се припремна настава за поправне испите одржавати по следећем распореду:

21. август:

- математика (IIit, IIe) од 8:30 до 10:05

- математика (Io, IIIo) од 10:15 до 11:50

- програмирање (IIit)од 11:05 до 12:45

22. август:

- математика (Ie, Iit) од 9:20 до 11:00

- математика (Io, IIIo) од 8:30 до 10:05

- математика (IIit, IIe) од 10:15 до 11:50

- физика(IIit) од 9:20 до 11:00

23. август:

- математика (Ie, Iit) од 9:20 до 11:00

- математика (IIit, IIe) од 8:30 до 10:05

- математика (Io, IIIo) од 10:15 до 11:50

- физика(IIit) од 9:20 до 11:00

- програмирање (IIit)од 11:05 до 12:45

24. август:

- математика (Ie, Iit) од 9:20 до 11:00

- математика (IIit, IIe) од 9:20 до 11:00

- математика (Io, IIIo) од 11:05 до 12:45

- програмирање (IIit)од 11:05 до 12:45 

ПРИЈАВА ПОПРАВНИХ, МАТУРСКИХ И ВАНРЕДНИХ ИСПИТA

 Пријава поправних, матурских и ванредних   испита  за августовски испитни рок за школску 2022/2023. годину је 18.8.2023. године  у секретаријату  школе од 09.00 до 11.00 часова.
 

РАСПОРЕД ПОЛАГАЊА МАТУРСКИХ И ПОПРАВНИХ ИСПИТА

Обавештавају се ученици да ће се припремна настава за поправне испите одржавати од 21. до 24. августа 2023. године, а да ће се поправни испити полагати по следећем распореду:

25. август – математика, писмени део испита

28. август – математика, усмени део испита и испит из физике

29. август –  програмирање.

Матурски практичан рад за образовни профил економски техничар одржаће се 25. августа у термину који ће накнадно бити објављен.

Распоред ванредних испита објавиће се накнадно.