ГЛАВА ТИ ТРЕБА – НЕТ ВРЕБА!

glavatitrebaМинистарство информисања и телекомуникација Републике Србије у сарадњи са Специјалном болницом за психијатријске болести „Ковин“, организовало је едукативну трибину посвећену безбедности деце на интернету, 5.12.2023. године са почетком у 18ч у просторијама Центра за културу, Ковин.

По неколико представника сваког одељења наше школе присуствовало је трибини, заједно са Директором, Луцијом Мариновић и школским психологом, Милицом Здравковић. Ученици су се радо одазвали позиву, чак и у већем броју од првобитно предложеног.

О пројекту „Паметно и безбедно“ говорила је Емина Баковић, едукатор Националног контакт центра за безбедност деце на интернету. Упознала је присутне најпре са бесплатном телефонском линијом „19833“ на којој се аннимно врши пријава било каквог дигиталног насиља, а затим поделила потресна искуства жртава, праћених аутентичним фотографијама, снимцима или новинским текстовима. Информисала је присутне о начинима безбедног коришћења интернета, законским регулативама коришћења друштвених мрежа и на крају о последицама неадекватног коришћења интернета.

Др Александра Гавриловић, специјалиста психијатрије детаљније је објаснила последице прекомерне употребе интернета на ментално здравље, али и његове добре стране.

У завршном делу трибине, ученици су постављали питања и делили своја негативна искуства која су имали на интернету, углавном коришћењем друштвених мрежа. Дате су им смернице и савети коме да се обрате за помоћ, на шта да обрате пажњу приликом „on-line“ комуникације, као и о правилном начињу дељења својих личних података.