spisakudzbenikapoc

МАТУРСКА ЕКСКУРЗИЈА

У периоду   од 12.IX 2024. до 17.IX 2024. године матуранти су били на екскурзији у Европи. Организација и реализација екскурзије протекли су у најбољем реду, и остаће заувек у сећању матураната, као и директора школе – Луције Мариновић, одељењских старешина: Сандре Ћосић IVo,  Јелене Антонијевић IVe и  Дарка Мариновића IVит, у сарадњи са водичима и лекарем саставним делом овог тима. Млада, духовита, културна и елоквентна генерација матураната представљала је нашу земљу, школу и себе, на начин као и генерације пре њих, стога можемо да пожелимо да се тај низ само настави. Утисци и разгледница са ове екскурзије проистекла је, управо, из пера матуранта...

Од региона Емилијa - Ромање, у сржи града оличења ренесансе и до најстаријег универзитета у Европи, у граду Црвене Болоње - једног од жаришта рађања периода Ренесансе, имали смо прилику да путујемо кроз време и развијање историје епоха - кроз средњовековну историју и одлике ране ренесансе, до рађања идеала Хуманизма и лепоте те епохе. После путовања кроз више од девед векова историје, имали смо прилику да видимо величанствену Тоскану, и један од најважнијих градова те регије - Фиренцу. У овом граду имамо прилику да видимо пример еклектицизма - мешавину готике и ренесансе у катедрали Санта Марија дел Фјоре, кући Бога, са величанственим контрастима историје, легенди и уметничких стилова, и Санта Кроче - дома бројних легендарних уметника попут Ђота и Донатела, поново смо имали прилику да видимо невероватно развиће историје и уметности и констраста тих лепота.

Наставком путовања кроз Тоскану, идемо до срца очуваног средњовековног периода и историје, до млађег брата Рима - Сијене. У Сијени имамо прилику да видимо стилове романике, ренесансе и хуманизма - кроз архиктетуру града, али и кроз културне манифестације и знаменитости које град нуди својим посетиоцима. Сијена има савршену очувану аутентичност свога периода и развитка, тако да представља абсолутно путовање кроз време, историју и културу. Имали смо прилику да се упознамо са Контрадама Сијене, њиховом историјом, одликама и обележијима, и са њиховим најважнијим фестивалом, Палио ди Сијена.

Следећа авантура јесте на самом северу Италије, региону Венета, уз Јадранско море, до такозване Невесте мора, града мостова и једног од најпознатијих градова Италије - Венеције. Један од најважнијих градова трговине, како кроз историју - па тако и данас, Венеција живи и развија се на трговини и економији туризма. Богата историјом из периода средњевековне историје и ренесане, Венеција, налик Сијени, нетакнут је драгуљ аутентичности аритектуре и културе свог периода. Имали смо прилику да проживимо филмско - сценски моменат ходања кроз уске улице Венеције, и пролажења преко њених  чувених  мостова, до путовања кроз саму Венецију чувеном гондолом. Као и бројни други Италијански градови, богата је катедралама, а изузетна знаменитост је катедрала која је нама изузетно позната и блиска - Санта Марија дела Салуте. Њену лепоту и значај опевао је наш песник Лаза Костић. Имали смо прилику да се сусретнемо са периодом и историјом барока, и да чујемо рецитацију дела песме нашег песника.

Кроз наставак, али и сам крај нашег путовања, упознали смо  град који повезује три културе, три државе и векове историје - Трст. За разлику од других градова које смо видели, Трст је имао веома другачију архитектуру, па и историју, због утицаја разних култура и стилова. Тиме, имали смо и прилику да видимо Српску православну цркву Светог Спиридона, грађену у неовизантијском стилу, опкруженом двроима бројних племићких и трговачких породица, велики број које су припадали српским породицама. Видели смо директан излаз на море од самог Трга Уједињења, па и шеталиште до царске луке.  При самом крају ове авантуре, кренули смо назад за Србију, пуни утисака, нових знања, искустава, али и неизбрисивих успомена.